×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Маврициус

Опис

ЗА ПРВ ПАТ ВО МАКЕДОНИЈА КРУЖНА ТУРА НА МАВРИЦИУС СО ВКЛУЧЕНИ ЕКСКУРЗИИ

Датум на патување: 27.10-04.11.2022 / Датум на престој: 28.10-04.11.2022

Лоциран во Индискиот Океан во јужната планетарна хемисфера, близу Мадагаскар, Маврициус е едно од оние места кои фасцинираат, таму каде што се мешаат минатото и сегашноста … таму каде што се воодушевувачки природните глетки и архитектонски знаменитости … таму, каде што плажите се бескрајни … каде што тиркизната вода нежно ги мие белите песочни брегови… се вовлекуваат под кожа и ќе ве натераат да се чувствувате магично. 

Маврициус е вистинскиот избор за сите оние кои посакуваат рекреација и спорт во својата авантура. Ова е дестинација која ќе ги задоволи и најпребирливите авантуристи затоа што нуди врвно планинарење, kite surfing и нуркање. Целиот остров е опкружен со масивен корален гребен и претставува вистинско уживање за искусни нуркачи.

Покрај прекрасните плажи и лагуни кои се заштитен знак на островот, внатрешноста е богата со прашуми, водопади, планинарски стази и див свет. Зелените шуми обезбедуваат дом за ретки растителни и животински видови, како што е летечката лисица која може да се сретне само тука. Галерија

Цени


Хотел Услуга Тип на соба Цена
Период на престој: 28.10-04.11.2022
ANELIA RESORT & SPA MAURITIUS 4* Полупансион Цена по лице во двокреветна соба 1.499 €
SOFITEL MAURITIUS L'IMPÉRIAL RESORT & SPA 5* Полупансион Цена по лице во двокреветна соба 2.199 €

Напомени


Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). 
Можност за индивидуални дати на патување на барање.

Детали од лет
TK1006  27OCT  SKPIST 2020 2255 
TK 176  28OCT  ISTMRU 0150 1235
TK 177  04NOV  MRUIST 2055 0600+1
TK1003  05NOV  ISTSKP 0825 0755

28/10/2022 ПЕТОК

12:30 Пристигнување на Маврициус

13:30 Пречек на Аеродром од локален представник на нашата партнер агенција

14:00 Check in во хотел

19:00 Вечера во хотелот (пијалоци не се вклучени во цената)

29/10/2022 САБОТА

08:00 – Појадок во хотел

09:00 – Трансфер од хотел за екскурзија на Северната страна на островот

09:30 – Попатно застанување до Форте Аделаида

10:00 - Посета на Централниот пазар

11:30 - Посета на Кауданскиот водопад

13:30 - Ручек

14:30 - Попатно застанување до Гранд Бае

15:30 - Посета на црквата со Црвен покрив

17:00 - Враќање назад во хотелот

19:00 - Вечера во хотел (пијалоци не се вклучени во цената)

30/10/2022 НЕДЕЛА

08:00 - Појадок во хотел

Слободен ден за одмор и уживање во содржините на хотелот

Ручек – НЕ Е ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА

19:00 - Вечера во хотел (пијалоци не се вклучени во цената)

31/10/2022 ПОНЕДЕЛНИК

07:00 - Појадок во хотел

08:00 - Трансфер од хотел за целодневна екскурзија со катамаран/набљудување на делфини

09:00 - Пристигнете на палуба

10:00 – Наблудување на Делфини

11:00 часот - Нуркање

12:30 – Ручек на вклучена скара на катамаранот со вклучени пијалоци

13:30 - Посета на островот Бенитиер со мини дрвени чамчиња

15:00 - Враќање назад на палуба

15:45 – Пристигнување назад во хотелот

19:00 - Вечера во Westin

01/11/2022 ВТОРНИК

08:00 - Појадок во хотел

Слободен ден за одмор и уживање во содржините на хотелот

Ручек – НЕ Е ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА

19:00 - Вечера во хотел (пијалоци не се вклучени во цената)

 

02/11/2022 СРЕДА

08:00 - Појадок во хотел

09:00 - Трансфер од хотел за екскурзија на Јужната страна на островот

10:00 - Попатно застанување до карпата Маконде

11:00 - Посета на Седумте обоени земјишта се геолошка формација, како и на водопадите Шамарел

12:30 - Ручек

14:00 - Посета на дестилеријата Шамарел и дегустација на рум

15:00 – Попатно застанување висока точка на гледање на клисурите на Црната Река

16:00 - Враќање назад во хотелот

19:00 - Вечера во хотел

03/11/2022 ЧЕТВРТОК

08:00 - Појадок во хотел

Слободен ден за одмор и уживање во содржините на хотелот

Ручек – НЕ Е ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА

19:00 - Вечера во хотел

04/11/2022 ПЕТОК

08:00 - Појадок во хотел

Слободен ден за одмор и уживање во содржините на хотелот

Ручек – НЕ Е ВКЛУЧЕН ВО ЦЕНА

Одјавување од хотелот на пладне

Трансфер до аеродром

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет на релација Скопје-Истанбул-Маврициус-Истанбул-Скопје со Turkish Airlines сo вклучен багаж, согласно саатници на програма;
 • Аеродромски такси;
 • 7 ноќевања во наведениот хотел, наведен тип на соба / наведена услуга ПОЛУПАНСИОН
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром 
 • Вклучени сите екскурзии за време на патувањето
 • Реализација и асистенција
 • Туристички пратител од Скопје

Цената не вклучува:

 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Факултативни тури
 • Други индивидуални трошоци
 • Патничко осигурување
 • Сѐ што не е наведено во ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО.


ОПИС НА ЕКСКУРЗИИ ВКЛУЧЕНИ ВО ЦЕНА

*ОТКРИЈ ГО МАВРИЦИУС - Северната страна на островот – Порт Луј - Форте Аделаида - Caudan Waterfront - Гранд Бае (вклучен ручек) 
Посета на главниот град на Маурициус - Порт Луј. Порт Луј е активен град кој со векови привлекувал сликари, музичари, вајари и писатели. Потоа продолжуваме кон тврдината Форте Аделаида, пазарот и кон прекрасниот живописен Caudan Waterfront – област со продавници, банки, казина, кина, ресторани, марина и хотели со пет ѕвезди. Од таму, денот ни продолжува кон малото но многу популарно село Гранд Бае и делот на најубавите плажи на северот на Маурициус и на крај посетата ја завршуваме кај бајковитата Црквата со црвен покрив Red Roof Church.

*ДЕН ЗА ДЕЛФИНИ - Набљудување на делфини и посета на островот Бенитиер (вклучен ручек)
Рано утрото одиме со катамарин за да ги видиме делфините во нивното природно живеалиште. Пливање и нуркање во еден од најубавите предели од островот кој ќе ве остави без здив. Островите се природни резервати со голем број на разновидни птици и спектакуларни пешачки патеки. Целосно уживање во природната убавина на Маурициус. Тука ќе имате можност за уживање и тропски ручек со скара на самиуот катамарин.  Потоа продолжуваме кон островот Бенитиер, малиот корален остров од 160 хектари со камени плажи и плантажи со кокос. Ден за вистинско уживање.

*Јужната страна на островот – Маконде - Седумте обоени земјишта - водопадите Шамарел – националиуот парк на Црната Река (вклучен ручек)
Одиме да го истражиме јужниот дел и прва попатна стануица ни е видиковецот Маконде – поставен на закривен дел од крајбрежниот пат, на врвот на мала карпеста карпа каде што можете да уживате во неверојатен поглед на Индискиот Океан. Продолжуваме кон Chamarel 7 colored earth или Седумте обоени земји кои се геолошка формација и истакната туристичка атракција пронајдена во рамнината Шамарел во областа Ривиер Ноаре во југозападен Маурициус. Тоа е релативно мала област на песочни дини со песок со седум различни бои која воодушевува со својата уникатност како чудо на природата. Ова област завршува со прекрасните водопади каде се застануваме да се сликаме. После ручекот одиме кон фабрика за дестилација на рум и уживаме во вкусот на румот. На враќање застануваме кај видиковецот кај националниот парк на Црната река - Black River Gorges.  Националниот парк Black River Gorges е најголемата заштитена шума на Маурициус. Обезбедување на над 50 километри прекрасни, а сепак предизвикувачки патеки за пешачење.

Услови:

 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање. 
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм 
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација 
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации 
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата. 
 • Задолжително патничко осигурување

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето. 
Т.А. ВОЈАЖЕР ВИ ПОСАКУВА УБАВ ПАТ