×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Бали

“Земјата на боговите”, остров кој привлекува со својата чиста природна убавина и бујни терасовидни оризови полиња кои зрачат со мир и спокојство и преубави храмови со унуикатна архитектура. Бали маѓепсува со своите танци и шарени церемонии, со своите уметности и занаети, со своите луксузни одморалишта на плажа и возбудливиот ноќен живот. И секако тука е и секогаш пријателски расположеното население, кое ќе Ве смири со својаста насмевка и едноставност и ќе Ви покаже како да уживате без да брзате.

Бали е најпопуланта дестинација за одмор на Индонезискиот архипелаг. Таа е дом на древната култура, која е позната по своето топло гостопримство, како и по егзотичните храмови и палати поставени на прекрасни природни пејсажи. Јадењето во Бали нуди бескраен избор на егзотична, локална кујна. По зајдисонце, познатите ноќни точки оживуваат нудејќи возбудлив ноќен живот и преполон подиум за танцување.

Во внатрешноста на земјата, високите вулкани и недопрените џунгли нудат многу што да се види и направи, но нема да сакате долго да се држите подалеку од крајбрежјето. Популарните одморалишта на плажа ги вклучуваат Кута, Семинјак и Џимбаран каде што се наоѓаат многу од најдобрите хотели и вили. За мирни морски пејзажи и изгрејсонце, Санур, Нуса Дуа и далечната Кандидаса се вашите најдобри избори Помалку посетуваните места ви регионите источно и северно на Бали, исто така, нудат прекрасни места за нуркање во мирни заливи, со корални градини преполни со живописен морски биодиверзитет.

Кога станува збор за работите што може да ги правите на Бали, вашиот одмор може да биде исполнет со култура, природа, уметност и духовност. Спектакуларните плажи Кута, Нуса Дуа и Семинјак нудат безбројни часови поминати во пливање, сурфање и сончање, додека културната област Убуд е позната по своите живописни тераси со ориз. Побегнете од гужвата со посета на северниот и источниот брег, каде што скриените водопади чекаат да бидат откриени.

Западниот брег на Бали има заострени планини покриени со бујни шуми, оризови полиња и богата вегетација. Островот има и стотици историски локалитети кои ги издржале тестовите на времето. Од кралските палати до светите храмови, можете да видите поинаков поглед на Бали на овие егзотични места.

Јадењето во Бали доаѓа во различни форми, од тезги со храна (локално познати како warung) кои служат традиционални и локални јадења до префинети ресторани специјализирани за фузија и интернационални јадења. Островот е меѓународно место за собирање, па не е изненадување да се види широк спектар на опции кои одговараат на секое непце и буџетско ниво.

Бали има возбудлива кулинарска сцена - онаа која постојано се менува. Одете во Џимбаран за кафулиња на плажа кои се специјализирани за свежа морска храна или Убуд за хипи кафулиња кои служат органски и вегански јадења, и Кута за наградуваните меѓународни ресторани. Секогаш ќе има ново место за проба секој пат кога ќе се вратите на ова тропско бегство.        

                 

 

За Кута
Кута може да се пофали со најдобрите плажи на Бали, чист песок од пет милји што е магнет за сурферите и сончачите. Кога ќе зајде тоа златно сонце, ноќниот живот во Кута е речиси избезумен, бидејќи глобалните туристи скокаат од ресторан до ноќен клуб во обид да го доживеат секое ново  искуство во Кута.

За Семинјак
Семинјак може да се пофали со некои од најславните плажи на Бали. Не заборавајте да ги фатите легендарните зајдисонца и да уживате во мирната убавина и да се восхитувате на балиските церемонии на плажата, комплетирани со играчи на гамелан и дарови за боговите. Се разбира, не дозволувајте мазните песоци и сложените културни искуства да ве одвлечат од бањите и шопингот! Софистицираните бањи и бутиците од високата класа ќе ве привлечат подалеку од брегот - во секој случај на кратко време.

За Санур
Совршените плажи на Санур за разгледница се навистина идилични, остварување на сите оние соништа за одмор на плажата на Бали. Поопуштено од соседните дестинации за одмор, Санур е тип на место кое што е хит за Европејците кои јдоаѓаат да ги наполнат батериите. Секоја година, бескрајното сино небо е обоено со флеки со живописни бои за време на Меѓународниот фестивал на змејови.

За Нуса Дуа
Нуса Дуа е полуостров во Јужен Бали, добро познат како енклава со висока класа на хотелски ресорти. Нуса Дуа е домаќин на некои од најдобрите хотели со пет ѕвезди на Бали и е дом на најпопуларниот терен за голф и конгресен центар.   

             

ЕКСКУРЗИИ КОИ МОРА ДА ГИ ПОСЕТИТЕ НА БАЛИ

Таман Ајун, Шума на мајмуни и Тана Лот
Оваа полудневна тура ве доближува до природата, културата и историјата на Бали, со постојки кои ги вклучуваат древниот кралски храм Пура Таман Ајун, Шумата на мајмуните Алас Кедатон и најкултниот морски храм на Бали: Танах Лот. Турнејата завршува со време за незаборавно зајдисонце над силуетата на овој храм наспроти тркалачкото сурфање на Индискиот Океан.

Целодневна тура на Бали
Уживајте во прекрасната целодневена тура за да го откриете живописното културно наследство на Бали и живописното природно опкружување. Оваа тура вклучува посети на традиционални села, прошетки на плантажите за кафе и зачинот каранфилче, што доведува до панорамски поглед на вулканот Монт Батур. Во текот на денот се застанува на неколку видиковци на врвот на ридот за кафе или чај со прекрасни панорами на оризовите полиња.

Убуд, Кинтамани и Танцот на Баронг
Одете на целодневно истражување за да ги видите културните и природните моменти на Бали. Оваа турнеја вклучува посета на уметничкиот град Убуд, неговото соседно село Челук, кое е дом на познатите златари и сребреници на Бали, и Батубулан за да се види митскиот танц на Баронг. Во попладневните часови се патува накај север за да се восхитувате на прекрасното езеро Батур калдера.

Рафтинг на белите води на реката Ајунг
Оваа турнеја ве води до реката Ајунг на возбудлив рафтинг на белите води по брзаците од класа III. Тоа е еднодневно патување кое ги комбинира живописните погледи на природата на планините со адреналин. Помеѓу возбудливите пречки и возбудливите делови на реката, ќе веслате заедно со стручен водич низ мрзливи базени и водопади. Возењето завршува со вкусен ручек на шведска маса со поглед на долината.

Крстарење со вечера на зајдисонце
Уживајте во смирувачко крстарење на катамаранот Бали Хаи, над мирниот океан на јужниот брег на Бали. Ќе ви биде послужена вкусна вечера додека уживате во спокојниот морски пејзаж додека сонцето заоѓа над далечното пристаниште. За да ја надополните вашата вечера, можете да уживате во забавно кабаре, бенд во живо и мала дискотека на долната палуба.

Нуса Пенида
Прекрасниот, егзотичен остров Нуса Пенида се наоѓа на само 25 километри од Бали, најпознатата туристичка дестинација во Индонезија. Посетете ја познатата плажа Келингкинг за шанса да направите фотографии од најубавото место на островот. Восхитувајте се на карпите со поглед на Индискиот Океан, а потоа продолжете до Pasih Uug (Скршена плажа) и природниот базен на Angel's Billabong. Искусете го мирот и тишината на едно од помалку посетените места на Нуса Пенида пред да одите на популарната плажа во заливот Кристал, позната по одличните можности за нуркање и нуркање.

Приватна тура на Источниот брег
Одете на приватно патување за истражување во затскриениот источен регион на Бали. Оваа еднодневна турнеја вклучува посета на големиот „мајчински храм“ на островот Бесаких на падините на планината Агунг, одмор на локална плантажа за откривање на широк спектар на егзотични тропски овошја и зачини и потоа застанување на ручек во Тенганан - едно од најзачуваните традиционални села на Бали.