×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Неоткриената Магија на Норвешките Фјордови 09.08.2024 – 19.08.2024

Опис

Поаѓање: 09. Август 2024. 10 дена / 9 ноќи


   
 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 • Скопје Загреб Копенхаген (Croatia airlines) – Малме Скопје (Wizzair)
 • Багаж: Рачен багаж 10кг + чекиран багаж 20кг
 • Пристанишни такси 160 € по лице
 • Напојници на бродот 84 € по лице
 • 2 ноќевања со појадок во хотел Tivoli Copenhagen 4*
 • Сместување во двокреветни внатрешни, прозорски или балконски кабини на MSC Euribia на база Full board (појадок, ручек, вечера и закуски)
 • Сите трансфери според програмата
 • 09.08.2024           Разглед на Копенхаген + ручек во Historical house Nyhavn (пијалоци за време на ручекот не се вклучени)
 • 18.08.2024           Разглед на Малме + ручек (пијалоци за време на ручекот не се вклучени)
 • Лиценциран пратител од Скопје
 • Организација на патувањето

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Меѓународно патничко здравствено осигурување со ковид покритие и покритие од откажување на аранжман  МКД 370 (Еуролник)
 • Факултативни излети
  Паркот Тиволи, Крстарење по канали Копенхаген, ручек 10.08.2024 – 130 €
  Шатл бус на местата каде бродот е усидрен подалеку од центарот на градот
 • Пијалоци на бродот

Ден / Место Програма на патување

1. Ден (09.08.2024) СКОПЈЕ -КОПЕНХАГЕН Состанок на групата на аеродром Скопје во 03:45 часот. Полетување за Копенхаген преку Загреб во 05:45 часот. Слетување во Копенхаген во 10:30 часот. По пасошките и царински формалности, тргнуваме во разглед на Копенхаген.  шармантниот главен град на Данска, е град кој без напор ја спојува историјата со модерноста, правејќи го задолжителна дестинација за патниците. Со својата неверојатна архитектура, живописни канали и пријатна атмосфера, овој град има по нешто за секого. Копенхаген е познат по својот бајковит шарм, со иконскиот брег Нихавн обложен со шарени згради од 17 век, создавајќи совршена сцена за разгледница. Крунскиот скапоцен камен на градот е историските градини Тиволи, волшебен забавен парк кој датира од 1843 година, кој нуди забава за сите возрасти. Копенхаген е рај за велосипедистите, со мрежа од велосипедски патеки кои го олеснуваат истражувањето на градот на две тркала, овозможувајќи ви да посетите знаменитости како статуата на Малата сирена или замокот Розенборг. Данската престолнина е дом на музеи од светска класа, вклучувајќи ги Националната галерија, Националниот музеј и музејот за дизајн, кои го прикажуваат богатото културно наследство на земјата. Започнете ја вашата пешачка тура од центарот на Копенхаген, близу до монументалниот влез во познатиот забавен парк Тиволи Гарден од 1843 година. Направете пат кон обемниот плоштад на Градското собрание со огромната зграда на Градското собрание на едниот крај. Изграден во 1905 година од архитектот Мартин Нироп, инспирацијата ја зема од градското собрание на Сиена во Тоскана. Продолжете по Strøget - најдолгата пешачка шопинг област во Европа, обложена со историски стари згради, познати продавници со брендови и улични забавувачи. Погледнете ја големата неокласична црква „Пресвета Богородица“, завршена во 1829 година и веднаш до неа главната зграда на Универзитетот во Копенхаген, основан во 1479 година. Продолжете по старите тесни улички низ шармантниот Гробродреторв – Плоштадот на сивите фраери, така именуван по манастирот што стоеше овде до 1500-тите. Централен Копенхаген ги вклучува најстарите населби во градот со мали, тесни улички и криви куќи. Овде ќе најдете некои од најпопуларните атракции во градот, политичкиот и историскиот центар, како и огромен број одлични трговски улици, пријатни кафулиња, ресторани, зелени оази, шармантни канали и модерен брег. Стариот центар на Копенхаген е вкрстен со интересни мали премини и улички, одлични за истражување и фотографирање. Само тргнете по улиците како Strøget и Læderstræde и држете ги очите отворени лево и десно за некои од најдобрите примери! Во волшебниот стар градски центар лесно се движите пеш. Strøget, најдолгата пешачка улица во Европа, се движи низ градот, обезбедувајќи добра почетна точка за истражување на пријатна атмосфера на тесните споредни улички со нивните кафулиња и продавници. Погледнете ја Тркалезната кула - кула од 17 век изградена како дел од комплексот на црквата Тринитатис, но всушност се користи за астрономски студии и денес најстарата функционална опсерваторија во Европа. Продолжувајќи покрај третата најстара црква во Копенхаген, црквата Свети Николај, ќе се упатите кон Новиот плоштад на кралот. Основан во 1670 година и инспириран од Place Vendome во Париз, овој елегантен плоштад е опкружен со благороднички палати, Кралскиот театар од 1874 година и модерниот Hotel D’Angleterre – еден од најстарите хотели со 5 ѕвезди во Северна Европа. Завршете ја вашата турнеја во живата област Nyhavn - шарената област на каналот од 1600-тите, обложена со ресторани и кафулиња во историските куќи. Ручек во локален ресторан Historical house Nyhavn. Сместување во хотелот околу 16:00 часот. Слободно попладне. Предлог вечера во локален ресторан Boathouse. 

2. ден (10.08.2024) Копенхаген
Предлог факултативен разглед: Паркот Тиволи и крстарење по каналите Добредојдовте во вториот најстар забавен парк во светот и трет најпосетуван во Европа! Во центарот на Копенхаген, блиску до централната станица и популарната шопинг улица Strøget, ќе ја најдете најпосетуваната туристичка атракција во Данска, Тиволи! Основана од Георг Карстенсен во 1843 година и претежно градината е во голема мера иста денес како и тогаш. Искористете ја шансата да добиете приватна турнеја во градината и да се воодушевите од нејзиниот радосен амбиент, прекрасните цвеќиња и да дознаете за историјата и приказните зад неа.

Ручек во локален ресторан Kutteren.

Попладневно крстење по каналите на Копенхаген. Релаксиран и фантастичен поглед на стариот Копенхаген додека пловите по неговите канали.

Цена: 130 еур по лице (пијалоци за време на ручекот не се вклучени)

3. ден (11.08.2024) Копенхаген, укрцување на МСЦ Еурибиа Одјавување од хотелот во 11:00 часот. Трансфер до пристаништето каде се укрцуваме на нашиот брод MSC Euribia. MSC Euribia пуштена во пловидба во Јуни 2023 е финална еволуција на бродовите на МСЦ која плови на LNG погон, најчистото и најефикасно гориво кое е во моментот достапно во поголеми количини. Бродот е опремен со првокласна технологија за прочистување на отпадните води и стопанисување со отпадот. Дизајниран е имајќи ја во предвид иднината која овозможува воведување на нови иновации и други алтернативни горива. Испловување во 18:00 часот.

4.ден (12.08.2024) Пловидба
Ден за пловидба на отворено море. Уживајте во содржините на бродот Еурибиа.

5. ден (13.08.2024) Хелесилт, Гејрангер Хелесилт, Норвешка: Сместено на чело на прекрасниот Sunnylvsfjorden, Хелесилт е живописно норвешко село со богата историја која датира од ерата на Викинзите. Посетителите можат да уживаат во фасцинантниот поглед на местото и водопадот Хелесилт, бродот тука застанува на само 45 минути.  Гејрангер, Норвешка: Гејрангер е село на списокот на светското наследство на УНЕСКО, сместено на брегот на иконскиот Гејрангерфјорд. Оваа област е позната по своите драматични пејзажи, вклучувајќи ги познатите водопади „Седум сестри“ и водопадот „Суитор“. Истражете ја историјата на фјордот и неговата улога во културното наследство на регионот. 

6. ден (14.08.2024) АЛЕСУНД
Алесунд, Норвешка: Алесунд е познат по својата неверојатна Арт Нову архитектура, резултат на реконструкција по разорниот пожар во 1904 година. Богатата поморска историја и живописниот амбиент на градот го прават фасцинантна дестинација. Истражете го музејот Алесунд за да дознаете повеќе за минатото на градот.

7. ден (15.08.2024) Флам
Флам, Норвешка: Флам е мало село сместено во Аурландсфјорд, опкружено со високи планини. Посетителите можат да одат на живописно патување по железницата Flåm, една од најстрмните железнички линии со стандарден колосек во светот, за да дознаат за историјата на овој оддалечен регион и неговите воодушевувачки пејзажи. 

8. ден (16.08.2024) Пловидба Ден за пловидба и уживање во содржините на бродот

9. ден (17.08.2024) Кил
Кил, Германија: Кил, истакнат пристанишен град на Балтичкото Море, може да се пофали со богато поморско наследство. Прошетајте по брегот и откријте ја нејзината поморска историја во Германскиот поморски споменик и во Поморскиот историски музеј. Историјата на градот е испреплетена со неговите поморски традиции. 

10. ден (18.08.2024) Копенхаген, Малме, Скопје
Пристигнување на бродот во Копенхаген во 08:00 часот. Искрцување од бродот до 10:00 часот. Не чека нашиот автобус кој преку мостот и низ тунелот кој претставува архитектонско чудо на модерното време ги поврзува Данска и Шведска, ќе не однесе до Малме. Малме е модерен и жив град кој е главен град и центар на Јужна Шведска. Бидејќи 400 години бил Дански град додека не бил освоен од Шведска, Малме некогаш бил втор по големина град во Данска и сè уште е сестрински град на Копенхаген кој се наоѓа веднаш преку теснецот Ересунд. Сепак, градот не е место за носталгија, а надежите за иднината се секогаш присутни во големото дело на модерната архитектура на Малме.

На оваа 4 часовна пешачка тура со вклучен ручек, шетаме низ Малме за да ги видиме знаменитостите и да ја слушнеме приказната за градот. Овде стојат многу згради стари стотици години, вклучително и скански полудрвени куќи и куќи со ханзеатски изглед направени од темноцрвена тула. Овие згради често се интегрирани во модерни стаклени структури на конзерваториумот. Трансфер до аеродромот во Малме за нашиот директен лет за Скопје во 22:50 часот. Слетување во Скопје во 01:25 часот.

СМЕСТУВАЊЕ: Брод МСЦ Еурибиа. Агенцијата организатор на ова патување не ги одредува броевите на кабини и палубите на кои истите се наоѓаат. Го обезбедува типот на кабина кој е резервиран.

НАПОМЕНА: За реализација на ова патување е потребен минимум од 30 патници.

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: За резервација на овој аранжман потребна е уплата од 50%, остатокот 30 дена пред почеток на патувањето.

ОТКАЗЕН РОК: До 30 дена пред патувањето се задржува 50 % од цената, од 29 дена до почетокот на патувањето 100% од цената.

 • Агенцијата организатор на ова патување го задржува правото на промена на редоследот на поединечни содржини од програмата доколку од тоа има потреба од објективни причини. 
 • Организаторот го задржува правото на промена на цена во случај на промена на курсот на монетарниот пазар и слично. 
 • Цената на факултативните излети и трансфер автобусите може да варира до самото поаѓање на бродот.
 • Бродската компанија MSC Cruise го задржува правото на измена на рутата без претходна најава. 

Напомени