×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Сејшели со лет од Софија

Опис

Термин: 04.12 – 12.12.2021 ( 9 дена / 7 ноќи )

Пред резервација потребно е да ја контактирате агенцијата за потврда на цена и слободни места! 

Сејшелите претставуваат архипелаг на легендарната убавина на западниот брег на африканскиот континент, составен од 115 гранитни и корални острови во западниот Индиски Океан. Најголем е централниот остров Махе со главен град Викторија, па следат островите Праслин и Ла Дигу. 

Ако се прашувате како би изгледал Рајот - Сејшелите се приближуваат кон идејата за Рај. Песокот е корален, блескаво бел и има карактеристика дека не се загрева дури и при многу високи температури, природата е зачувана и ќе ве остави маѓепсани со нејзината егзотика, волшебниот мирис на рајските цвеќиња и нејзините смарагдно сини води.


Галерија

Напомени


ПРОГРАМА 

1 ден: Директен лет од Софија во 22:30ч. со краток стоп во Џибути

2 ден: Слетување на Сејшелите наутро во 07:50 часот. Трансфер од аеродром до избраниот хотрел. Слободно време и запознавање со дополнителни екскурзии на лице место.

3 ден: Појадок. Слободно време за одмор.

4 ден: Појадок и индивидуални активности или дополнителни екскурзии на барање.

Од островот МАХЕ: Можност за целодневна екскурзија “Истражи го Махе” со вклучен ручек за 90еур за возрасен и 50еур за дете 2-11 год.  

Турата започнува со трансфер од хотелот до станица во колонијалниот центар на најмалата престолнина на светот, Викторија. Ќе ги видите судот, музејот, поштата и саат кулата, близнак на лондонската станица Викторија. Околу аголот е зградата на Codevar, каде локалните занаетчии ги продаваат своите производи, вклучувајќи го и познатото креолско злато. Прошетката по улицата Albert  ќе го прикаже интересниот шарен пазар, каде на трибините ќе видите свежо уловена риба, тропско овошје и зеленчук, билки и разни зачини. Проследено со патување низ планините и превојот Sans Soucis со прекин за фотографирање во историската ложа на Mission Lodge. Ќе го посетиме едно од најстарите наследства на островската нација - Ботаничката градина која датира повеќе од еден век и се наоѓа во срцето на Мае. Следува креолски ручек во локален ресторан. По ручекот, турата продолжува долж јужниот врв на островот до обновената колонијална плантажа Jardin du Roi, позната во кратката историја на Креолите како плантажа на семејството Georgeорџ, чие семејно стебло е поврзано со Луј 17 од Франција. Ќе бидете пречекани со освежителен домашен овошен сок пред да бидете прошетани низ насадите со зеленчук, егзотично овошје, билки и зачини. На пат кон хотелот во преостанатото време од попладнето следува пауза до панорамски поглед на островот Еден.

Враќање во хотелот околу 16 часот.

Од островот Праслин: Можност за разглед на островот Праслин за 95еур по возрасен и 45еур за дете 2-11 год.  

Valle / Anse Lazio /Праслин – полудневна екскурзија до Valley De Mei и светски познатата плажа со бели песоци и светло сина вода Anse Lazio. Срцето на островот е дом на густа џунгла од палми и често е нарекувана „Рајска градина“. Атракција на островот е Vallee De Mai, единственото место во светот каде што се одгледува палмата Coco De Mer која има најголем орев во светот.

5 ден: Појадок. Можност за целодневна екскурзија Праслин и La Dig со вклучен ручек за 225 евра за возрасен и 95 евра за дете 2-11 години.

Праслин е вториот по големина остров на Сејшелите и е оддалечен околу 1 час со траект од Махе. Посетителите ќе можат да ја посетат Vallee De Mai - единственото место на земјата каде што џиновската палма, позната како двоен морски кокос (coco de mer), расте во својата природна средина. Прошетката оди по добро одржуваните патеки на оваа шума, слушајќи ги звуците на реткиот Црн папагал, што не тера да веруваме во легендите дека ова е рајска градина. Турата вклучува посета на познатата плажа Anse Lazio, пред 30-минутно возење со брод до La Dig. На островот La Dig, посетителите ќе уживаат во атмосферата на безвременостa и удобноста на 21 век. Трансфер од пристаништето во L’Union Estate за турнеја до сушените кокосови засолништа, за запознавање на џиновските желки и неодамна реновираната колонијална куќа на плантажата каде што е снимен филмот Goodbye Emmanuella. Турнејата по La Dig продолжува со возење во отворен камион со крошна, застанувајќи на Anse Source d ”Argent - една од најубавите плажи во светот. Ќе имате доволно време да ги фотографирате импресивните гранитни карпести формации. Оваа 11-часовна турнеја низ Праслин и La Dig, која понекогаш заминува од La Dig, е привлечна можност за посетителите да ги истражат двата острови во еден ден. Оваа целодневна турнеја вклучува двонасочен трансфер со брод помеѓу Махе и Праслин.

6 ден: Појадок. Слободно време за одмор и ноќевање.

7 ден: Појадок. Слободно време за одмор или дополнителни екскурзии.

Од островот МАХЕ:  Можност за целодневна екскурзија Glass bottom boat со вклучен креолски ручек за 125еур за возрасен и 45еур за дете 2-11 год. Прекрасна можност да дознаете повеќе за морскиот свет на ова егзотично и тропско место. Пловидба до блискиот и див остров Moyenne - место каде животот на желките и луѓето се во совршена синхронизација. Следува креолски ручек на островот и слободно време за нуркање и сончање. Подоцна враќање во хотелот

Од островот Праслин: Можност за целодневна екскурзија до Cousin / Curiuese islands & St. Piere за 175еур за возрасен и 105еур за дете 2-11 год.

8 ден: Појадок, слободно време за одмор на бескрајните песочни плажи со бел песок и кокос.

9 ден: Појадок и напуштање на хотелот. Трансфер до аеродром и лет во 13:00ч. Слетување во Софија истиот ден во 22:35ч. по локално време.

Потребни документи за патување во Сејшели:

(барањата поврзани со „Ковид-19“ подлежат на потврда бидејќи е можна промена):

 • Сите патници мора да го пополнат QR -кодот на следната веб -страница 24 часа пред поаѓање за Сејшели  https://seychelles.govtas.com/
 • Негативен PCR тест за СОВИД-19, преведен на англиски јазик, извршен 72 часа пред пристигнувањето е потребен при пристигнување.
 • Не постојат медицински барања за имунизации при патување. 

Дополнителни информации

 • Авиокомпанија: BG AIR
 • Тип на авион: AirBus 320
 • Распоред на летови: FB 7079 A320 Софија Џибути 22:30 03:40 Џибути Махе  04:20 07:50 FB 7080 A320 Махе Џибути13:00 16:10 Џибути Софија 16:50 22:35
 • Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на поаѓање и слетување, за што компанијата ќе ги извести своите патници навремено.
 • Максимален број на лица во двокреветна соба се две лица.
 • Со сместување на трето лице во двокреветна соба на помошно легло се намалува комодитет на стандардна двокреветна соба
 • Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активности во програмата
 • При промена на цената на превозот или промена на хотел, можна е промена на цената на патувањето. 

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање.
 • За деца под 18 години кои патуваат без родители - заверена нотарска дозвола за напуштање на земјата од родител кој не патува (оригинал и 1 копија).
 • За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од изводот на детето, во кој се регистрирани двајцата родители.

Во случај на неможност за патување поради забрана или ограничување поради епидемиолошка состојба поврзана со СОВИД 19, платениот износ ќе се врати целосно во рок од 14 дена од денот на поаѓање.

Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност (1EUR = 62 mkd).