×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
Крстарење Њујорк – Мајами – Кариби (30.04.2023-15.05.2023)

Опис

Напомени


Програма на патувањето  

1. ден (30.04.2023)

Скопје – Истанбул – Њујорк

 

Состанок на патниците на аеродромот во Скопје во 06:40 часот. Полетување за Истанбул во 08:40 (лет ТК 1004). Оброк во авион. Слетување во Истанбул во 11:15. Полетување за Њујорк во 18:40 (лет ТК 11). Оброци во авион. Слетување во Њујорк во 22:25 часот. По завршувањето на пасошките формалности, организиран трансфер до хотелот кој се наоѓа на Менхетн. Сместување во хотелот, ноќевање.

2-4 ден (30.04-03.05.2023)

ЊУЈОРК

Њујорк е држава во североисточниот дел на САД и е 27-најобемна, четвртата најнаселена и седмa најгусто населенa држава на САД.

Во принцип, Њујорк има влажна континентална клима. Времето во Њујорк е под

силно влијание од страна на две континентални воздушни маси: топла и влажна од југозапад и ладна и сува од северозапад.

Њујорк е поделен на 62 окрузи и пет области, секоја ограничена со округ од кој најпознати се Kings County (Brooklyn), Queens County (Queens), New York County (Manhattan), Bronx County (the Bronx), Staten Island…

Со 800 јазици, Њујорк е најстариот град во светот со јазична разлика.

Погледот од Empire State Building опфаќа пет држави. Има поглед на многу познати

знаменитости во Њујорк како Бруклинскиот мост, Тајмс Сквер, Статуата на слободата, Хадсон и Ист Ривер, и многу повеќе. Не е ни чудо зошто ова е едно од најдобрите места за посета во Њујорк.

Статуата на слободата е светилник во Њујорк која е подарок од народот на Франција. Посетителите во Централ Парк можат да пешачат, да возат велосипеди, да играат шах, да лизгаат на мраз , па дури и да ловат риби.

Тајмс Сквер кој се наоѓа во Мидтаун Менхетен во пресекот на Бродвеј и Седмата авенија, често се нарекува како крстопат на светот. Полн со светла и билборди, исто така, служи како центар на Окружниот театар.

Бруклинскиот мост - Прошетка на покачена пешачка патека. Уживајте во извонреден поглед на хоризонтот, додека сте таму. Милиони луѓе го посетуваат Бруклинскиот мост секоја година само за да се види сјајот од реката под Менхетн во облакодерите. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни излети.

5. ден (04.05.2023) ЊУЈОРК - МАЈАМИ

Одјавување од хотелот. Трансфер до аеродром. Лет за Форт Лодердејл (Мајами). По слетувањето, трансфер до хотелот во Мајами. Сместување во хотелот. Ноќевање.

6 - 8. ден (04-07.05.2023)

МАЈАМИ


 

 

 

Мајами е пристанишен град во југоисточниот дел на државата на САД, Флорида и нејзиниот Атлантски брег. Мајами го има најголемото пристаниште во светот.

Центарот на Мајами има најголема концентрација на меѓународни банки во САД. Градот е исто така еден од главните земјоделски региони, за производство на домати, авокадо, манго и грав.

Мајами Бич е дом на најголемата колекција на Арт Деко архитектура во светот.

Мајами има повеќе од 800 паркови и е единствениот град на САД, опкружен со два национални паркови: Национален парк “Biscayne” и Националниот парк “Everglades”. Иако тоj е најдобро познат по своите прекрасни бели песочни плажи, наспроти тоа можете да најдете еден од најголемите скијачки клубови во Мајами Бич.

Според метеоролошката историја на Мајами, само еднаш паметат снег во овие краишта.

Мајами Бич е еден од ретките вештачки острови во САД. Тоj некогаш бил празен простор со кокосови насади. Години наназад, повеќето луѓе никогаш не би

претпоставиле дека тоа сега ќе биде популарна туристичка дестинација каква што е денес.

Музејот “Vizcaya” го нарекува Мајами Бич дом. Тој има исклучителна колекција на орхидеи и поседува дела стари повеќе од 2.000 години. Повеќе од 170.000

посетители доаѓаат во Музејот “Vizcaya” секоја година.

Мајами има тропска монсунска клима со топли и влажни лета и кратки и топли зими. Слободни денови за индивидуални активности. Можност за организирање на факултативни разгледи 


8. ден (07.05.2023) МАЈАМИ - КРСТАРЕЊЕ

 

Одјавување од хотелот во претпладневните часови. Трансфер до пристаништето во Мајами. Почнување на процедурата за чекирање на бродот.

Почеток на крстарењето.

9. ден (08.05.2023)

OCEAN CAY, БАХАМИ

OCEAN CAY MSC MARINE RESORT (BAHAMAS)

Ден за уживање во убавините и содржините на приватниот остров на компанијата со која пловиме MSC Cruises. Островот е дел од Бахамските острови.

10. ден (09.05.2023)

ПЛОВИДБА

Слободен ден за уживање во содржините на бродот.

11. ден (10.05.2023)

ОЧО РИОС, ЈАМАЈКА