×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.
ФИРЕНЦА И СИЕНА

Опис

ИТАЛИЈА е симбол на убавината ФИРЕНЦА И СИЕНА

Авионска програма
 4 дена/ 3 ноќевања

03. Јуни (Петок)СКОПЈЕ – БОЛОЊА - ФИРЕНЦА
Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 12:15 часот. Полетување за Болоња во 13:50 и пристигнување во 15:35 часот. Трансфер до Фиренца (околу 1 час и 30 минути) и сместување во хотелот. Прошетка низ главниот град на Тоскана - лулката на ренесансата, градот на “Давид“ на Микеланџело, на “Раѓањето на Венера” на Ботичели, градот во кој Данте го започнал создавањето на италијанскиот литературен јазик. Слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет. Ноќевање.

04. Јуни (Сабота) ФИРЕНЦА
Појадок. Разглед на Фиренца, Катедралата Дуомо со автентичната купола – чудо на ренесансната архитектура, Палатата Векио – Градското Собрание, Плоштадот Сињорија – познат по репликата на Микелаџеловиот Давид и Галеријата Уфици, Понте Векио – стариот Мост од 14 век, Палатата Пити... Слободно време за индивидуални активности. Можност да се почувствува атмосферата на елитните кафулиња со “вистинскo” италијанско кафе. Ноќевање.

05. Јуни (Недела) ФИРЕНЦА - СИЕНА
Појадок. Препорачуваме целодневна посета на Сиена, еден од најубавите средновековни градови, вечниот “ривал” на Фиренца. Сиена е позната по готската архитектура со карактеристична црвена боја. Разглед на градот, опколен со ѕидини од 16 век, Плоштадот Ил Кампо во форма на школка, еден од најубавите плоштади во Европа каде доминира Градската Палата со високата кула, Катедралата со богата мозаична декорација... Превоз низ преубавите предели на Тоскана, налик на позадина на ренесансните слики. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

06. Јуни (Понеделеник) ФИРЕНЦА - БОЛОЊА - СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Превоз до Аеродромот во Болоња. Полетување во 16:10 часот и пристигнување во Скопје во 17:50 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:   
399 евра   (24.750 денари)

Напомени


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз на релација Скопје-Болоња-Скопје
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40x30x20cm до 10kg)
 • Организиран трансфер од Аеродромот до Хотелот и обратно
 • Сместување во Хотел 4* во Фиренца на база 3 ноќевања со појадок
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg) 1.300 денари
 • Багаж за чекирање 1 куфер до 20 kg 2.250 денари
 • Посета на Сиена 45 евра
 • Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)
 • Доплата за еднокреветна соба 11.100 денари
 • Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
 • Патничко – здравствено осигурување

 

НАПОМЕНИ: За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 21 патници

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро=62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето